Image

گروه کم ریسک کرونا

توسط ادمین سایت __ 14:27 - 1399-12-14 __ 0 924

با شیوع و همه گیری کرونا، گروهی از مردم با استناد به اینکه در گروه کم خطر کرونا قرار دارند، نگرانی زیادی درباره ی رعایت پروتکل ها و ابتلا به بیماری نداشتند. آیا شما هم در این دسته قرار دارید؟ آیا واقعا ویروس کرونا نمیتواند زندگی شما را مختل کند؟ واقعیت چیست؟

بله! شما آسیب پذیری زیادی نسبت به بیماری کویید-19 ندارید. اما اگر به کرونا مبتلا شوید، حتی در صورت تجربه علائم خفیف و مساعد بودن حالتان، شما ناقل بیماری هستید و میتوانید بیماری را به افراد دیگری که کرونا برای آنها خطرناک است، منتقل کنید؛ این می تواند به قیمت جان این افراد تمام شود. پس حتما از ماسک استفاده کنید و اصول قرنطینه را رعایت کنید. 

شاید عجیب به نظر برسد ولی حتی در بین افراد با ریسک کم هم ابتلا به فرم شدید بیماری وجود دارد، آمار نشان می دهد كه احتمال ابتلا به نوع شدید كرونا در افراد با ريسک كم حدود 2 تا 5 % می باشد، به عبارتی در بين هر 1000 نفر که در این گروه هستند، 25 نفر به نوع شدید بیماری دچار می شوند؛ و حتی درصد ابتلا به کرونای حاد در این افراد در کل 8% برآورد شده است که عدد کمی نیست و این یعنی حتی شما هم در معرض خطر هستید! 

اما سوال اینجاست كه برای اینکه در این گروه قرار بگیرید، چه ویژگی هایی باید داشته باشید؟

اگر می خواهيد بدانيد كه آيا جزء گروه كم ريسک هستيد يا خير، بايد گفت كه ابتلا به كرونا و مرگ و مير ناشی از آن به چندين عامل بستگی دارد. بنابراين چندين عامل می تواند در كم بودن ريسك ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا موثر باشد. از جمله :

 

  • سن و سال شما: بیماری کووید-19، خوشبختانه معمولا بین کودکان و جوانان به شکل خفیف است و با افزایش سن، مرگ و میر افزایش می یابد. اما در مواردی خاص کودکان و جوانان هم می توانند به موارد شدید کرونا مبتلا شوند.
  • جنسيت شما: براساس مطالعات انجام شده و آمارها، به صورت کلی خانم ها نسبت به مردها در برابر عفونت ناشی از کووید-19 مقاوم ترند. عوامل مختلفی می توانند منجر به این تفاوت شوند؛ از جمله متفاوت بودن میزان و نوع هورمون های جنسی بین زنان و مردان، بیان بیشتر گیرنده های ویروس کرونا (ACE 2) در مردان و همچنين متفاوت بودن سبک زندگی میان آن ها (مانند میزان بالاتر سیگار و نوشیدن الکل در بین مردان در مقایسه با زنان) ایجاد شود.
  • عدم وجود بیماری زمینه ای و داشتن سيستم ايمنی قوی و آماده 
  • تغذيه ی سالم و دريافت ميزان مطلوب انواع ويتامين ها به خصوص ويتامين D و C
  • شرايط محيطی و جغرافيايی: اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که وضعيت كرونا زرد يا سفيد است و یا از امکانات و رفاه بیشتری برخوردار هستید، احتمالا ریسک کمتری نسبت به کسانی دارید که در مناطق محروم زندگی می کنند.
  • شغل و ميزان ارتباط مستقيم با افراد جامعه: دورکاری و در تماس با بقیه افراد نبودن ریسک ابتلای شما را کاهش می دهد.
  • ژنتيک: بیان گیرنده های ویروس در افراد مختلف با توجه به ژنتیک آنها می تواند متفاوت باشد. شما ممکن است فاکتورهای ژنتیکی خاصی داشته باشید که شما را در ریسک بیشتری قرار بدهد.

هرگز فراموش نكنيد كه بيماری كرونا یک بیماری چند عاملی است یعنی عوامل مختلفی می توانند روی تعیین ریسک شما تاثیر بگذارند. اگر در دسته افراد كم ريسک هستيد، اين به اين معنا نيست كه ميتوانيد پروتكل ها را جدی نگیرید يا هرگز مبتلا نمی شويد؛ هنوز هم ریسک ابتلا به فرم شدید برای شما وجود دارد، هرچند کم. جالب است که بدانید افراد با ریسک کم 31.2% مراجعه کنندگان به بیمارستان را تشکیل می دهند که بخش زیادی از این میزان غیر ضرور است. مراجعه غیر ضروری به بیمارستان شما را در معرض بار ویروسی بیشتری قرار می دهد، بنابراین بهتر است با کمک بخش آنالیز علائم ریسک من شدت بیماریتان را ارزیابی کنید و تنها در صورت لزوم به بیمارستان مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که ماسک های فیلتر دار، بازدم شما را به صورت تهویه نشده به محیط اطراف منتقل میکند، این به این معنا است که در صورت ابتلا به بیماری به راحتی میتوانید سایر افراد را آلوده کنید، بنابراین هرگز از این ماسک ها استفاده نکنید.

در این روزها می توانید با رعایت سفت و سخت پروتکل های بهداشتی، قدمی در جهت قطع زنجیره ی انتقال بیماری بردارید؛ چرا كه در حال حاضر این راه مطمئن ترين و كم هزينه ترين روش ممكن برای همه ی افراد جامعه محسوب می شود.
 


گروه کم ریسک کرونا

ادمین سایت

دیدگاه خود را بنویسید

تکمیل نمودن فیلدهایی که با * علامت گذاری شده اند ضروری است.