Image

بارداری و کرونا

توسط ادمین سایت __ 19:15 - 1399-12-14 __ 0 974

سالهاست که مردم فکر می کنند که "بهترین زمان" برای اقدام به بارداری چه زمانی است، دغدغه ای با شروع همه گيرى بيماری كرونا پررنگ تر هم شده است. آیا بیماری کرونا در تصمیم گیری شما برای بارداری تاثیرگذار بوده است؟ شناخت بیشتر بیماری و خطرات ناشی از آن قطعا می تواند به خانواده شما در این تصمیم گیری کمک کند. جالب است بدانید متاسفانه از زمان شروع پاندمی کرونا، به دلیل اثرات مخرب و شاید شایعاتی که به دنبال داشته است، اقدام به بارداری را با کاهش شدیدی مواجه کرده است، و این فرصت بی سابقه را از خانواده ها دریغ کرده است. 


بسیاری از اخبار ممکن است با تاکید بر پرخطر بودن بارداری در این دوران، شما را از این اقدام باز می دارند. سوالی که در این باره مطرح می شود این است که  بارداری چه تاثیری در سلامتی شما می گذارد؟

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد كه نشان دهد زنان باردار نسبت به جمعیت عمومی بیشتر در معرض ابتلا باشند، بلكه به دليل تغييراتی كه در بدن و سیستم ایمنی مادر به وجود می آید، در صورت ابتلا به کووید-19، زنان باردار بیشتر از زنان غیر باردار در معرض خطر ابتلا به نوع شديد كرونا هستند و گزارش ها نشان داده اند كه احتمال بستری در بخش مراقبت های ویژه برای خانم های بارداران مبتلا به كرونا 5 برابر بیشتر خانم های غیر باردار است. این به این معنا است که تا زمانی که اصول دستورالعمل های بهداشتی با جدیت دنبال می شوند، خطر قابل توجهی سلامت شما و کودکتان را تهدید نمی کند. البته مانند هر بیماری دیگری، سن بالا، اضافه وزن و بیماری های زمینه ای می تواند خطر ابتلا به نوع شدید کرونا را افزایش دهد.


سلامتی زنان در این دوران از اهمیت بیشتری دارد، چرا که در حقیقت سلامتی شما، سلامتی دونفر را تهدید می کند و یکی از نکات بسیار پر اهمیت این است که آیا امکان دارد که جنین با خطر سقط روبه رو شود؟
با توجه به اطلاعات کنونی، احتمالا  خطر سقط جنین، از دست دادن بارداری یا نقایص مادرزادی در اثر ویروس کرونا افزایش نمی یابد. به علاوه به نظر نمی رسد که ویروس کرونا متفاوت از سایر عفونت های تنفسی مشابه مانند تب و ذات الریه عمل کند. پس نیازی به نگرانی در این ارتباط نیست.
با این حال، موارد نادری از زایمان زودرس مشاهده شده است، افراد باردار مبتلا به COVID-19 ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر عواقب جانبی مانند زایمان زودرس (زایمان کودک زودتر از 37 هفته) باشند.

آیا چیزی هست که بتواند به شما در این دوران کمک شایانی بکند؟
مصرف مکمل ویتامین D در این دوران به شدت توصیه می شود؛ چرا که نشان داده شده افراد با سطح ویتامین D پایین در معرض ابتلای به فرم شدید بیماری قرار دارند. شما ممکن است به دلیل موقعیت  جغرافیایی و دوری از نور آفتاب در معرض کمبود آن باشید؛ بنابراین به زنان باردار توصیه می شود كه پس از آزمايش و مشورت با پزشک، مصرف 10 میکروگرم ویتامین D در روز برای سلامت استخوان ها و عضلات آنها را در نظر بگیرند.

اگر مادر به کرونا مبتلا بشود…
جای نگرانی وجود ندارد، درمان های حال حاضر ویروس کرونا، میتوانند بدون محدودیت برای افراد باردار هم تجویز بشوند. بنابراین چنانچه علایم جدیدی چون تب، تنگی نفس، سرفه، ناتوانی در بیدار ماندن، اسهال و … را تجربه کردید بدون نگرانی هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

در مورد انتقال کرونا به جنین باید گفت:
ما هنوز دقیقا نمی دانیم که آیا یک زن باردار مبتلا به کووید-19 می‌تواند ویروس را در دوران بارداری یا حین زایمان به جنین یا نوزاد خود منتقل کند یا خیر. اما خوشبختانه تاکنون این ویروس در نمونه های مایع آمنیوتیک یا شیر مادر پیدا نشده است.
همچنین هیچ مدرکی دال بر انتقال ویروس به نوزاد در حال رشد در حین بارداری وجود ندارد. با این حال، تب های بسیار بالا (علامت احتمالی ویروس) در سه ماهه اول ممکن است بر رشد جنین تاثیر بگذارد؛ که این موارد اهمیت پیشگیری و رعایت موارد بهداشتی را میرساند.

آیا می توانید واکسن دریافت کنید؟
خبر خوب این است مادران  شيرده و خانمهايی كه قصد بارداری دارند مي توانند از واكسن ها استفاده كنند و در صورت استفاده از واكسنها نيازی به قطع شيردهی يا تاخير در بارداری هم نيست. 
اگر هم قصد بارداری دارید می توانید واکسن COVID-19 بزنید. بعد از واکسن نیز نیازی به تأخیر در بارداری ندارید. برخی از واکسن های COVID-19 به دو دوز نیاز دارند. اگر بعد از مصرف دوز اول متوجه باردار شدن شدید، دوز دوم را نیز بدون نگرانی دریافت کنید.

یکی از نگرانی های دیگر، انجام سزارین یا زایمان طبیعی است...
در واقع اين موضوع، كاملا به تصميم شما و پزشک متخصص تان بستگی دارد. البته زمان و روش زايمان در بيشتر مواقع نيازی به تغيير ندارد؛ مگر اينكه مادر هنگام زايمان به نوع شديد كرونا مبتلا باشد و به تشخيص پزشک روش زايمان تغيير كند. بصورت کلی توصیه WHO این است که انجام سزارین فقط در مواقع توجیه پزشکی انجام شود.

در نهایت لازم است چند نکته را در مورد شیردهی و کرونا بدانید ..
حتی در صورت ابتلا به کرونا نیز، تغذیه شیر مادر برای کودک بی خطر می باشد. به یاد داشته باشید که شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای اکثر نوزادان است. شیر مادر همچنین به محافظت از نوزادان در برابر عفونت ها، از جمله عفونت گوش، ریه ها و دستگاه گوارش کمک می کند. 
مادر مبتلا به کووید-19 می تواند به نوزاد خود شیر بدهد، در صورتی که:

  • ماسک  بپوشد؛
  • دست‌ها را قبل و پس از لمس کردن کودک بشوید؛
  • بطور مرتب سطوحی را که با آنها در تماس می باشد، تمیز و ضدعفونی کند.

اگر به دلیل ابتلا به کووید-19 یا عوارض دیگر، آنقدر بد حال هستید که نمیتوانید به کودکتان شیر بدهید، باید کسی به شما کمک کند. 2 راه مناسب برای این کار وجود دارد:

  • اول ، دوشیدن شیر(مادر) - ( اگر شما بسیار بیمار هستید یا کودک شما در معرض خطر زیادی برای بیمار شدن است، می توانید از پمپ پستان برای ترشح شير استفاده كنيد. پمپ پستان  این امکان را به شما ميدهد تا کسی که بیمار نیست بتواند نوزاد شما را با شير خودتان تغذيه كند. پمپاژ همچنین به شما کمک می کند تا شیر خود را برای زمانی که شیر نمی دهید حفظ کنید).
  • دوم، استفاده از شیر مادر اهدایی هستش.

یادتان نرود در نوزادان استفاده از ماسک و شیلد ممنوع است و میتواند خطر مرگ ناگهانی را در انها افزایش بدهد. در پایان، توصيه ی اكيد ما به شما رعايت دوچندان پروتكل ها و دوری از فضاهای شلوغ و پرتردد است تا بتوانيد يك زايمان بدون استرس و سالم را تجربه کنید.
 
 


 


بارداری و کرونا

ادمین سایت

دیدگاه خود را بنویسید

تکمیل نمودن فیلدهایی که با * علامت گذاری شده اند ضروری است.