Image

ويتامين C و كرونا، پیشگیری یا درمان مسئله این است!

توسط ادمین سایت __ 21:07 - 1399-12-14 __ 0 1786

ممکن است با شنیدن نام ویتامین C اولین چیزی که به ذهنتان بیاید، سرماخوردگی و استفاده از این ویتامین برای بهبودی آن باشد و احتمالا حدس میزنید که چون این ویتامین در درمان سرماخوردگی مفید واقع شده است، می تواند این بار هم کاندیدای درمانی خوبی برای درمان و بهبودی و حتی پیشگیری از کووید_19 باشد. جالب توجه است با شیوع پاندمی کرونا اخبار ضد و نقیضی در مورد تاثیر این ویتامین در سراسر جهان مطرح شد. با این وجود سوال اینجاست که در ميان انبوهی از این اخبار، در آخر اثر ويتامين C در اين بيماری به چه شكل است؟

برای اينكه به پاسخ درستی برای اين سوال برسيم، بهتر است در ابتدا نگاهی به تاريخچه و عملكرد اين ويتامين در بدن بيندازيم. در سال 1970 محققان فهميدند كه ويتامين C ميتواند از وقوع سرماخوردگی جلوگيری كند و علائم آن را كاهش دهد، اين موضوع باعث تغيير نوع نگرش جهان نسبت به ويتامين C و بيماريهای عفونی شد؛ تا جايی كه به اين نتيجه رسيدند كه افزایش دوز روزانه ویتامین C می تواند به بدن کمک کند تا در هنگام مواجهه با عفونت تنفسی، یک واکنش ایمنی قوی داشته باشد.  

از طرف ديگر، آنها به اهمیت نقش ويتامين C در بهبود عملكرد ايمني در برابر عفونتهای ويروسی پی بردند و حتی فهميدند كه ويتامين Cدر دوزهای بالا می تواند اثر ضد ويروسی داشته باشد. سابقه ی عملكردی اين ويتامين باعث شد كه اولين قدم ها در پی كشف اثر ويتامين سی روی ويروس كوويد _19  برداشته شود و نتايج اميدواركننده ای در اين زمينه حاصل شود.

حالا اين نتايج اميدوار كننده چه بود؟ 
يكی از اين نتايج كه در طی یک مطالعه بالینی در چین بدست آمد، نشان داد كه استفاده از ویتامین C به صورت تزريق داخل وريدی در درمان كرونا مي تواند نتايج موثری را به دنبال داشته باشد؛ در طی بیماری کووید-19 بعضی از بیماران دچار عارضه ی طوفان سایتوکانی میشوند که در آن سیستم ایمنی بدن فرد به سلول های سالم خودی حمله میکند. نشان داده شد كه وقتی این ویتامین به صورت درون وریدی به بیمار تجویز میشد، خطر ابتلا به طوفان سایتوکین در عفونت COVID-19 کاهش می یافت.


در واقع می توانيم بگوييم كه ويتامين C تا حد زيادی می تواند در برابر عوامل عفونی سپر بلای شما باشد  و عملكرد فوق العاده ی اين ويتامين در برابر ويروسها و باكتری ها  قابل انكار نيست؛ بنابراين درمان های حمايتی مانند ویتامین C می تواند در دوران پاندمی كرونا در پيشگيری و درمان كرونا موثر و كمک كننده باشد.


اما فرای  تمامی اين نتايج اميدوار كننده بايد توجه داشته باشيم كه علی رغم اينكه ويتامين Cمحلول در آب است و مقادير زياد آن می تواند از طريق ادرار دفع شود، مصرف بيش از حد مكمل های ويتامين C با دوز بالا ، به دليل خاصيت اسيدی ( اسيد اسكوربيك) كه  دارد ميتواند باعث بروز مشكلات گوارشی و كليوی شود و شما را مسموم کند. پس هرگز در مصرف انواع ويتامين ها و مكمل ها افراط نداشته باشيد و سعی كنيد ميزان مورد نياز ويتامين C* را به صورت روزانه دريافت كنيد. همچنين از آنجايی كه ویتامین های محلول در آب مثل ويتامين C، با معده خالی بهترین جذب را دارند، پيشنهاد می شود كه آنها را اول صبح، 30 دقیقه قبل از غذا خوردن یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کنید.


*میزان ویتامین سی مورد نیاز روزانه بالغین:
مردان: 90 میلی گرم
زنان: 75 میلی گرم
زنان باردار: 85 میلی گرم
زنان شیرده: 120 میلی گرم
افراد سیگاری: 35 میلی گرم بیشتر از افراد عادی


يكی از شكل های رايج مصرفی ويتامين C به صورت قرص جوشان است كه مصرف راحت آن نسبت به قرص و شربت باعث شده كه تمايل بيشتری به مصرف آن باشد، اما به یاد داشته باشید مصرف زیاد قرص‌های جوشان به دلیل نمک موجود در آن که برای حل کردن قرص در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد فشار خون را بالا ميبرد و احتمال سکته‌های قلبی و مغزی را نیز افزایش می‌دهد. همچنین مصرف این قرص‌ها برای زنان باردار بدون تجویز پزشک به دلیل تاثیر منفی که می‌تواند بر روی جنین بگذارد مجاز نیست. مصرف خودسرانه و بیش از حد قرص‌های جوشان در افراد باعث ایجاد حساسیت پوستی شده و یا در مواردی معده درد و خونریزی معده را به همراه خواهد داشت. پس اگر ويتامين C را به صورت قرص جوشان مصرف می كنيد حتما از داروساز و یا پزشکتان درمورد دوز مصرفی بی ضرر با توجه به شرایط خودتان سوال کنید.


در آخر توصيه ی اكيد ما به شما اين است كه در اين دوران بحرانی پاندمی كوويد _19، ميزان مورد نياز ويتامين سی را در برنامه ی غذایی خود بگنجانيد. البته بهتر است كه ميزان مطلوب ويتامين را از طريق مصرف فرآورده های طبیعی مثل مرکبات، اسفناج، بروکلی، گریپ فروت، گوجه،کیوی، توت فرنگی، فلفل تند و شیرین، کلم و سیب زمینی دريافت كنيد. 


ويتامين C و كرونا، پیشگیری یا درمان مسئله این است!

ادمین سایت

دیدگاه خود را بنویسید

تکمیل نمودن فیلدهایی که با * علامت گذاری شده اند ضروری است.