Image

ریزش مو در کرونا

توسط ادمین سایت __ 21:15 - 1399-12-14 __ 0 538

شاید شما هم از زمان شروع پاندمی کرونا و یا بعد از بهبودی از این بیماری، بعد از شانه کردن موهایتان با حجم زیادی از تارهای مو در داخل برس مواجه شده باشید. صحنه ی دردناکی که شما را با سوال ها و نگرانی های زیادی روبرو می کند. 

آیا این حجم از ریزش مو طبیعی است؟ چه علتی دارد؟
در حقیقت از دست دادن 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است اما گاهی موهای ریخته شده با موهای جدید جایگزین نمی شوند و در پی آن با کم پشت شدن موها مواجه خواهیم بود. پدیده ای که مدتی است در بهبودیافتگان COVID-19 گزارش شده و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) آن را به عنوان یک اثر بالقوه طولانی مدت COVID-19 ذکر می کند. حتی گزارش شده جستجوهای گوگل در مورد ریزش مو در 12 ماه گذشته 8 درصد افزایش یافته که نشانه اهمیت این موضوع در این دوران بحرانی میباشد.

چرا این اتفاق می افتد؟
هر تار موی شما در طول عمر خود، به طور کلی سه مرحله را طی می کند: 1. مرحله رشد (آناژن) 2. مرحله گذر(کاتاژن) 3. مرحله ی استراحت(تلوژن). به عبارتی یک تار مو ابتدا رشد می کند، سپس وارد مرحله ی گذر می شود و در نهایت به مرحله ی استراحت می رسد و میریزد. جالب است بدانید به صورت طبیعی تارهای مختلف موی شما در مراحل مختلفی هستند و این طبیعی است که درصدی از موها در مرحله ی استراحت باشند. متاسفانه گاهی به دلایل مختلفی این درصد از حد طبیعی بسیار بیشتر می شود وشما با نوعی از ریزش موی پراکنده مواجه میشوید که نام علمی آن تلوژن افلووویوم است.. تلوژن افلوویوم که  در خانم ها شایع تر است، باعث ریزش حدود 300 تار مو در هرروز میشود و از جمله عواملی که این پدیده را تسریع میکنند، میتوان موارد زیر را نام برد:
بیماری های تب دار و عفونی،بیماری های سیستمیک،برخی داروها(ضدبارداری،رقیق کننده خون،کاهش دهنده  کلسترول،ضد تشنج و ...)، کمبود های تغذیه ای، جراحی های سنگین، مشکلات غده تیروئید، کاهش وزن ناگهانی و استرس (که در طی آن تا 50 درصد موها بصورت زودرس وارد مرحله ی استراحت می شوند) 

ولی چه ارتباطی میان ریزش موی شما و پاندمی کرونا وجود دارد؟

  1. استرس: در دوران پاندمی ممکن است به دلایل مختلف از جمله شرایط اقتصادی ، ترس از ابتلا به COVID و … دچار استرس  و نگرانی شده باشید.
  2. تب: تب  یکی از علائم رایج COVID-19 است، می تواند موهای بیشتری را وارد مرحله ریزش کند.

جالب است بدانید که ویروس کرونا با اینکه یک ویروس تنفسی است ولی میتواند عوارض گوناگونی را ایجاد کند. مطالعه ای نشان داد که 24/1 درصد تا حدود 58 روز بعد از شروع علائم، دچار ریزش موی قابل توجه  شدند. حتما تا اینجا حسابی نگران شده اید! ولی نگران نباشید؛ خبر خوب این است که این نوع ریزش مو موقتی است و در نهایت طی 9-6 ماه موهایتان  دوباره رشد می کنند.

بهتر است چه کار کنید؟
غصه خوردن و اشک ریختن را کنار بگذارید! و برای ایجاد یک سبک زندگی سالم تلاش کنید. فراموش نکنید که استرس ریزش مو خودش می تواند باعث ریزش مو شود. مهمترین چیز این است که اطمینان داشته باشید که به زودی بهبود خواهید یافت. مصرف مکمل های تقویتی همچون ویتامین دی ، روغن رزماری،روغن ماهی، زینک و یا استفاده از محلول ماینوکسیدیل شاید کمک کننده باشند اما  داشتن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و جلوگیری از سیگار کشیدن و رفع استرس در این دوران بسیار موثرتر خواهد بود. در نهایت، توجه کنید که در این نوع ریزش مو وضعیت پوست سر شما کاملا طبیعی است پس اگر راش ، پوسته پوسته شدن و خارش دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.  


 


ریزش مو در کرونا

ادمین سایت

دیدگاه خود را بنویسید

تکمیل نمودن فیلدهایی که با * علامت گذاری شده اند ضروری است.