Image

تست های سرولوژی؛ سرعت یا دقت، مسئله این است!

توسط ادمین سایت __ 21:24 - 1399-12-14 __ 0 291

از زمانی که ویروس  SARS-CoV-2 در سراسر جهان پدیدار شد، تشخیص زود هنگام آن به یک نگرانی جهانی مبدل گردید. میدانیم که تشخیص آزمایشگاهی سریع و معتبر، کلید موفقیت روش های درمانی و پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر بیماری ها می باشند؛ از این رو متخصصان این حوزه همواره به دنبال روش های بهینه و معتبر برای تسریع این روند هستند.
 در پاندمی کرونا، در کنار روش های تشخیص مولکولی، طراحی و توسعه آزمایشات سرولوژی برای تشخیص ویروس SARS-CoV-2 نیز بلافاصله پس از اولین گزارش ها آغاز شد و براساس دانش حاصل از آنتی ژن های SARS-CoV-2، کیت های تشخیصی IgM و IgG روانه بازار شدند.


روش های سرولوژی چه چیزی را اندازه می گیرند؟
به عبارتی، روش سرولوژی مطالعه آنتی بادی های موجود در سرم خون می باشد و به تشخیص آنتی بادی های ساخته شده توسط سیستم ایمنی علیه ویروس می پردازد. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که در پاسخ به عفونت ها در بدن آزاد می شوند. 


این تست ها چه زمانی باید انجام شوند؟
بطور کلی ویروس پس از ورود به بدن انسان، حدود یک تا دو هفته دوره نهفتگی دارد و فرد مبتلا علائمی را در دوران نهفتگی بروز نمیدهد. پس از گذراندن این دوره، ویروس شروع به تکثیر و ازدیاد کرده و علائم بروز می یابند. در این زمان، صرفاً تست های مولکولی ابتلای شما به بیماری را تشخیص می دهند و به دلیل فقدان پاسخ ایمنی کافی، نتیجه تست های سرولوژیک منفی خواهند بود. به مرور زمان آنتی بادی های سیستم ایمنی شما علیه ویروس ساخته شده و بار ویروسی کاهش می یابد و تست های سرولوژیک در این مرحله قادر به تشخیص ابتلای شما هستند.
اینگونه تست ها ممکن است در دو نوع کیفی(بله/خیر یا مثبت/منفی) یا کمی(تعیین دقیق میزان آنتی بادی و واکنش پذیری آنان) باشند. البته نتیجه های ارائه شده به بیماران اغلب از نوع کیفی هستند و نتیجه های کمی بیشتر جنبه تحقیقاتی دارند.

IgG و IgM عامل تشخیصی:
در رابطه با تشخیص ابتلا به کووید-19، دو نوع آنتی بادی IgM و IgG حائز اهمیت می باشند. تولید IgM حدود یک هفته پس از بروز علائم آغاز و در طی چند هفته به اوج خود رسیده و سپس کاهش می یابد. از سوی دیگر، شروع تولید IgG همزمان با IgM خواهد بود اما سطح این آنتی بادی در خون به سرعت کاهش نیافته و تا مدت ها در خون باقی خواهد ماند که برای تشخیص ابتلاهای قبلی در افراد بدون علامت کاربرد دارد.
 بطور کلی پس از انجام تست سرولوژی با یکی از نتایج زیر مواجه خواهید شد:

 

  •    +IgM و+IgG : در این حالت شما مبتلا به بیماری هستید و فازهای آخر بیماری را می گذرانید و کماکان ناقل بیماری می باشید.
  • +IgM و-IgG : اگر احتمال مثبت کاذب IgM را در نظر نگیریم، شما مبتلا هستید و فازهای ابتدایی بیماری را می گذرانید و قطعا ناقل بیماری هستید.
  • -IgM و+IgG : در این حالت شما قبلا مبتلا شده و در حال حاضر بهبود یافته اید و ناقل بیماری نیستید. بعلاوه،  احتمالا شما در زمان انجام تست، در برابر ابتلای مجدد مصونیت دارید.
  •  -IgM و-IgG : در این حالت شما تا به حال به این بیماری مبتلا نشده اید.

پس بطور کلی، وجود آنتی بادی نشان می دهد که شما به SARS-CoV-2 آلوده شده اید یا خیر، صرف نظر از اینکه فرد بیماری شدید یا خفیف داشته باشد یا کلا بیماری بدون علامتی را گذرانده باشد.


صحت و دقت، مسئله حل نشده
میزان صحت و دقت تست های سرولوژی به شدت به نوع کیت و کارخانه سازنده آن بستگی دارد اما اکثر کیت های موجود در بازار درصد اختصاصیت بالایی را نشان میدهند؛ به این معنا که امکان تمایز بین انواع آنتی بادی ها را به خوبی دارا می باشند اما درصد حساسیت کیت ها به شدت متنوع می باشد و همچنان برای تشخیص موارد قطعی ابتلا به خصوص در روزهای ابتدایی بروز علائم اینگونه تست ها پیشنهاد نمی شوند.


مزایا و معایب
مزیت تست سرولوژی نسبت به سایر تست های تشخیصی همچون RT-PCR، آسانی نمونه برداری است به گونه ای که با نمونه گیری از طریق خون، تکنسین های آزمایشگاهی در معرض کمتر ابتلا به ویروس قرار می گیرند. همچنین هزینه تست های سرولوژی بسیار پایینتر و مدت زمان آماده سازی نتایج نهایی بسیار کوتاهتر است به گونه ای که برخی کیت ها توانایی تشخیص در 15 دقیقه را دارا هستند. در عین حال، این نوع تست ارزشمند است زیرا می تواند کسانی را که ممکن است بدون علامت مبتلا شده و بهبود یافته باشند، شناسایی کند و به دقیق بودن و صحت آمار اعلامی از سوی دولت ها می افزاید و اینگونه در مطالعات اپیدمیولوژی کمک شایانی می کند.
 طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، برای تشخیص عفونت حاد SARS-CoV-2 نباید از آزمایش های سرولوژیک استفاده شود، زیرا آنتی بادی ها چند هفته پس از عفونت ایجاد می شوند و تست قطعی تشخیصی بیماری در ابتدا صرفا تست های مولکولی خواهند بود.

چه باید کرد؟
در آخر با توجه به شواهد موجود، توصیه ما به شما این است که در صورت داشتن علائم مشابه کووید-19، از تست های مولکولی برای تشخیص ابتلای قطعی خود به کرونا کمک بگیرید و اگر از تست سرولوژی به این منظور استفاده کردید، با مشاهده جواب منفی به فکر ترک قرنطینه نباشید.  


تست های سرولوژی؛ سرعت یا دقت، مسئله این است!

ادمین سایت

دیدگاه خود را بنویسید

تکمیل نمودن فیلدهایی که با * علامت گذاری شده اند ضروری است.