Image

ارتباط بین سطح هورمون متابولیک لپتین با میزان پاسخ به واکسن

توسط ادمین سایت __ 13:39 - 1400-05-03 __ 0 550

پیام کلیدی: مطالعه­ای از دانشگاه کویینزلند نشان داده­است که کاهش سطح یک هورمون متابولیک به­نام لپتین با پاسخ ضعیف آنتی بادی حاصل از واکسیناسیون در جمعیت عمومی همراه است. لپتین هورمونی متابولیکی است که تا حد زیادی توسط بافت چربی تولید می­شود و اهمیت تناسب اندام در عملکرد سیستم ایمنی پس از واکسیناسیون را خاطرنشان می­کند.

همانطور که می­دانید، اثربخشی واکسیناسیون در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و عوامل متعددی در این تفاوت دخیل می­باشند. یکی از این موارد سبک زندگی است و پیش­بینی می­شود افرادی که از سلامت جسمی و تناسب اندام برخوردار باشند، اثر واکسن بسیار بهتری خواهند داشت. مطالعه­ای از دانشگاه کویینزلند نشان داده­است که کاهش سطح یک هورمون متابولیک به­نام لپتین با پاسخ ضعیف آنتی بادی حاصل از واکسیناسیون در جمعیت عمومی همراه است. لپتین هورمونی متابولیکی است که تا حد زیادی توسط بافت چربی تولید می­شود.

در واقع محققان در دوران قبل از پاندمی کووید، هنگامی­که پاسخ­های ایمنی حاصل از واکسیناسیون آنفلوانزا یا هپاتیت بی را بررسی می­کردند، به این موضوع واقف شدند. یکی از پژوهشگران این مطالعه، پیوندی را بین سیستم متابولیک و سیستم ایمنی بدن شناسایی کرد که می­توانست برای ایجاد استراتژی­هایی درجهت بهبود ایمنی حاصل از واکسن در جمعیت­های آسیب پذیر مورد استفاده قرار گیرد.

این مطالعه با استفاده از چندین تکنیک پیشرفته در ایمونولوژی، ژنتیک و بیوشیمی نشان داده که لپتین به طور مستقیم باعث پیشرفت و بهبود عملکرد سلول­هایی می­شود که در ایجاد پاسخ آنتی­بادی حیاتی هستند و کاهش این هورمون متابولیکی ضروری با اختلالاتی در پاسخ­های ایمنی حاصل از واکسن در افراد جوان و مسن ثابت گردیده­است.

با توجه به این نتایج، سبک زندگی سالم با متابولیسم خوب و سطح نرمالی از لپتین همراه خواهد بود و اثربخشی بهتر واکسیناسیون را نوید می­دهد. از سوی دیگر، در صورت سو تغذیه یا وجود برخی بیماری­های متابولیکی، ممکن است کاهش سطح لپتین مشاهده­شود که این امر پاسخ واکسن و محافظت ایمنی بدن را محدود می­کند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا به چاقی، علیرغم سطح بالای این هورمون، اغلب مقاومت به لپتین دارند که به طور بالقوه می­تواند منجر به تولید ضعیف­تر آنتی­بادی در واکنش به واکسن شود و موضوعی است که باید در آینده به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

بطور کلی در دوران شیوع پاندمی، واکسیناسیون موفقیت آمیز علیه کووید-19 امید اصلی برای بازگشت زندگی به حالت عادی است و در این بین، کشف عواملی که منجر به تفاوت در پاسخ­دهی به واکسن می­شوند، اهمیت دوچندان دارد. نتایج این مطالعه به متخصصان کمک می­کند تا کسانی را که در معرض خطر عدم پاسخ آنتی بادی پس از واکسیناسیون هستند، شناسایی کنند و نشانگر تأثیر میزان بافت چربی بر عملکرد سیستم ایمنی پس از واکسیناسیون است. محققان همچنان مشتاق هستند که پاسخ به واکسن­های کووید-19 را برای تعیین نشانگرهای زیستی مورد بررسی بیشتر قرار دهند تا افرادی را که در معرض خطر عدم ایجاد ایمنی قوی هستند شناسایی کنند.

 

 

Key words:  لپتین، متابولیک، هورمون، آنتی­بادی، واکسیناسیون، تناسب اندام، چاقی، سو تغذیه

منابع:

https://medicalxpress.com/news/2021-05-metabolic-hormone-leptin-linked-vaccine.html


ارتباط بین سطح هورمون متابولیک لپتین با میزان پاسخ به واکسن

ادمین سایت

دیدگاه خود را بنویسید

تکمیل نمودن فیلدهایی که با * علامت گذاری شده اند ضروری است.